Intalnire ANSB cu reprezentantii alesi ai Brasovului 22 martie 2016

Imediat după terminarea acţiunii de informare de către ANSB a reprezentanţilor aleşi ai comunităţii şi ai celorlalte formaţiuni politice braşovene privind argumentele care susţin proiectul Noului Spital al Braşovului, am avut o discuție cu membrii Comitetului Director al Asociației Noul Spital al Brașovului unde am abordat şi unele detalii legate de acest proiect. A fost o discuție destul de lungă în care am stabilit să facem împreună demersurile și pașii necesari transpunerii în practică a acestuia. Am solicitat să mi se prezinte în viitorul apropiat un concept concret, definit în primul rând ca relaţii funcţionale şi facilităţi necesare, pe lângă structura dimensională și numărul de paturi. Este foarte important să fie cunoscute concomitent atât proiectul, cât și conceptul, pentru ca administrația locală să se poată implica. Prin implicare înţeleg posibilitatea de identificare a terenului potrivit şi de elementele specifice de urbanism, cadastru și utilități. Este un proiect mult prea important și necesar brașovenilor pentru a nu face pașii corect, într-o anumită logică. Unde, cum și în ce fel se poate implementa acest proiect sunt întrebări la care trebuie să răspundem foarte bine înainte de a discuta cu factorii decizionali de la nivel guvernamental. Practic, trebuie să știm ce vrem! Am abordat întâlnirea cu maximă seriozitate, am aflat detali interesante și am venit, la rândul meu, cu detalii și argumente solide. Doresc ca, în cel mai scurt timp, să mi se prezinte ceea ce am solicitat tocmai pentru ca, la rândul meu, să am la dispoziţie toate elementele necesare pentru a asigura o evoluţie ascendentă a proiectului. Numai în acest fel voi fi capabil ca, la următoarea întâlnire cu membrii Comitetului Director al Asociației, să le pot spune ce am făcut concret. George Scripcaru, Primar în funcție ******** Pe data de 30 martie 2016 dl primar Scripcaru a precizat "Scripcaru spune că s-au identificat deja două posibile amplasamente, dar vor fi căutate și alte variante, iar după ce aceste lucruri vor fi stabilite, va fi responsabilitatea parlamentarilor braşoveni, a consilierilor județeni şi a prefectului să convingă Guvernul pentru acordarea finanțării necesare construirii unui nou spital județean la Braşov, în contextul în care municipiul Braşov nu are cadrul legal decât pentru acordarea terenului şi asigurarea fondurilor pentru reţelele de utilităţi ale viitorului spital. Primarul a reamintit că municipalitatea a mai acordat un teren şi în trecut, când s-a mai pus problema construirii unui nou spital judeţean, unde acum s-a construit centrul de cercetare al Universităţii Transilvania. Această chestiune a fost punctată şi de senatorul Marius Neculoiu, care la întâlnirea de vineri cu conducerea Asociaţiei amintite anterior a recunoscut că disputele de la acea vreme dintre Primărie şi Consiliul Judeţean a blocat realizarea acestei investiţii." conform NewsBv.ro.

Nume *
Pagină web