Comunicat de presă, despre asociere între Municipalitate şi Consiliul Judeţean Braşov

Asociaţia Noul Spital al Braşovului a luat act despre declaraţia de intenţie a domnului Primar George Scripcaru privind propunerea de asociere între Municipalitate şi Consiliul Judeţean Braşov în scopul materializării proiectului de construire a Noului Spital al Braşovului, ca spital public, clinic de urgenţă. Considerăm că punerea în discuţia Consiliului local Braşov a stabilirii locaţiei şi atribuirii terenului necesar noului spital, în ultima şedinţă de existenţă a acestuia, poate fi considerată un succes al eforturilor depuse în acest sens de membrii Asociaţiei, ca expresie a societăţii civile.

Satisfacţia noastră se bazează şi pe recunoaşterea de către domnul primar a faptului că a înţeles importanţa acestui proiect şi ca urmare a discuţiilor purtate cu reprezentanţii Asociaţiei Noul Spital al Braşovului.  Chiar dacă nu i-a precizat numele şi a folosit doar sintagma „o asociaţie nonguvernamentală care militează pentru construirea unui nou spital”,  membrii ANSB îi mulţumesc domnului Primar pentru interesul manifestat şi îi reamintesc că ar fi normal să fim consultaţi şi în continuare pe acest subiect, mai ales în privinţa dezvoltării elementelor lui componente.

Am devenit  prin eforturi proprii o forţă civică importantă, care ştie foarte bine ce îşi doreşte şi, mai ales, cum trebuie realizat un spital modern şi performant la nivel euroatlantic. Nu dorim să comentăm asupra suprafeţelor de teren atribuite, deoarece domnul Primar ştie foarte bine, în urma argumentelor aduse în discuţie, care este, în mod realist, suprafaţa minimă necesară unui asemenea proiect.

Apreciind ca extrem de pertinentă ideea cooptării reprezentanţilor ANSB în echipa care va avea responsabilitatea realizării noului spital, reamintim public atât disponibilitatea ANSB pentru continuarea unei colaborări constructive cu toţi reprezentanţii administrativi şi politici ai comunităţii braşovene, cât şi dorinţa de a fi prezenţi ca invitaţi la toate şedinţele forurilor care vor avea pe ordinea de zi subiecte legate de edificarea Noului Spital al Braşovului.

Comitetul Director al ANSB

Nume *